O Rasie
Poniżej przedstawiam Ci niezbędne informacje o kotach brytyjskich
Poszukujesz kota, który ze swoim spokojnym i wyważonym charakterem świetnie dopasuje się do Twojej rodziny oraz będzie dobrze czuł się w domu?
W takim razie kot rasy brytyjskiej krótkowłosej to idealny wybór! Jego wielkim oczom i pluszowej sierści po prostu nie da się odmówić słodyczy, ani W takim razie nie pokochać jego charakteru! Brytyjczyki są bezproblemową rasą: ich przyjazna i spokojna natura sprawia, że odnajdują się w prawie każdym domu, są także odpowiednie dla dzieci i nie sprawiają problemu we współżyciu z innymi zwierzętami.
Wygląd
Krótkie, grube i łatwe do pielęgnowania futro oraz okrągła głowa , z szeroką czaszką. Osadzoną na grubej mocnej szyi, z dużymi, oczami szeroko otwartymi, a do tego muskularne ciało o szerokiej piersi, krótkie i silne łapy sprawiają, że brytyjczyki wyglądem przypominają. urocze pluszowe misie, które chciałoby się bez końca przytulać! Charakterystyczne są szeroko rozstawione mate uszy,lekko zaokrąglone na czubkach i ogon który powinien być gruby i lekko zaokrąglony na końcu
Nie dziwi zatem, że koty te należą obecnie do jednej z najchętniej wybieranych ras. Pełne rozmiary osiągają nawet dopiero w trzecim roku życia. Waga samic dochodzi do s, natomiast samców do 7 kilogramów. Koty tej rasy żyją naprawdę długo. W większości przypadków cieszą się dobrym zdrowiem i przy odpowiedniej pielęgnacji i żywieniu dożywają bez problemu minimum 15 lat.
Brytyjczyki są najbardziej rozpoznawalne w charakterystycznej dla tej rasy wersji niebiesko-szarej. Jednak brytyjczyki występują obecnie w prawie każdym możliwym ubarwieniu, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie!
Ubarwienie
Bez względu na to czy jedno- czy wielokolorowy, każdy kot brytyjski jest rozkoszą dla oka.
Wśród jednokolorowych (bez znamion) występują niebiesko- szare oraz czarne, szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza umaszczenia „lilac” oraz „fawn”, będące odcieniami beżu. Obok nich występują także koty rude, czarno-białe i trójkolorowe. Jeżeli natomiast ktoś poszukuje czegoś nadzwyczajnego, spotykane, choć nieczęsto, są również takie barwy jak „czekoladowy dymny”, „tabby niebieski szylkret”, czy „srebrzysty cieniowany”. Koty określane jako „cieniowane” charakteryzują się tym, że określony kolor pojawia się jedynie na końcach włosów.
Do szczególnie popularnych umaszczeń należą te, które określane są jako „tabby”. Koniec końców każdy kojarzy przecież srebrzystego tabby z reklam firmy Whiskas! Inne warianty kolorystyczne tabby są także chętnie wybierane.
W języku fachowym często pełne nazwy ras kotów tworzy się od koloru umaszczenia przeważającego. Na przykład: kot brytyjski krótkowłosy srebrzysty tabby – na srebrno-białej podstawie odznaczają się znacząco znamiona tabby.
Najpopularniejsze warianty kolorystyczne
Colorpoint
Przy takim ubarwieniu pyszczek, uszy, ogon oraz łapy są w znacznie ciemniejszym odcieniu barwy podstawowej, niż inne partie ciała.
Chinchilla
1/8 futra ma barwę jednego z podstawowych odcieni czerni, natomiast pozostała część jest srebrno-biała.
Tabby
„tabby“ w rzeczywistości oznacza więcej niż tylko „pręgowany”. W zależności od kolorystyki koty brytyjskie mogą być określane jako „mackerel” (tygrysie), „classic” (klasyczne), „blotched” (pręgowane), „spotted” (cętkowane) oraz „ticked” (nakrapiane).
Tortie
Oznacza umaszczenie trójkolorowe, określane również jako szylkretowe. Ze względu na uwarunkowania genetyczne w takim ubarwieniu występują wyłącznie kotki.
Torbie
Koty tak umaszczone łączą w sobie cechy umaszczenia tabby oraz tortie.
Dwukolorowe
każde połączenie z białym – w zależności od stosunku bieli do koloru wyróżnia się dodatkowo trzy główne odmiany: „harlequin” przy stosunku 1/6, „van” z przewagą koloru białego oraz „bicolour”, gdy stosunek bieli do koloru jest taki sam.
Odmiany barwne uznane przez FIFE
Wzory na futrze uznane przez FIFe
Oznaczenia poszczególnych kolorów oczu
b = czekoladowy
c = liliowy
d = rudy
e = kremowy
f = szylkret czarny
g = szylkret niebieski
h = szylkret czekoladowy
j = szylkret liliowy
m = karmelowy lub brzoskwiniowy – tylko dla celów rejestracyjnych. Litera „m” dodana do kodu EMS dla odmian rozjaśnionych wskazuje, że kot w innej organizacji zarejestrowany został jako karmelowy (niebieski, liliowy lub płowy + „m”), lub morelowy (kremowy, szylkretowy niebieski, liliowy i płowy + „m”).
n = czarny („n” pochodzi z języka francuskiego, „noir” po francusku znaczy „czarny”),
o = cynamonowy (sorrel u abisyńczyków)
p = płowy
q = szylkret cynamonowy (sorrel)
r= szylkret płowy
s = srebrny
w = biały
x = każdy kolor nieuznany
y = złoty
nt = bursztynowy – stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych
at = jasno bursztynowy – stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych
01 = van
02 = arlekin
03 = bikolor
09 = nieokreślona ilość bieli (mniej niż 1/4)
11 = cieniowany
12 = shell/szynszyla
21 = pręgowanie nieokreślone
22 = pręgowanie klasyczne
23 = pręgowanie tygrysie
24 = cętkowany
25 = ticked
33 = typ himalajski, colour point
Kodowanie poszczególnych typów pręgowania może stanowić pewien problem, szczególnie w przypadku odmian lub ras point, lub w przypadku vanów i arlekinów, ponieważ w tych odmianach tylko na niewielkich częściach ciała można zobaczyć wzór pręgowania Koty takie opisuje się liczbą „21”, która wskazuje na to, że kot jest pręgowany, ale nie można określić, jaki to jest typ pręgowania.
W przypadku innych ras czy odmian barwnych, w których dobrze widać rodzaj pręgowania, wpisujemy liczbę określającą jego wzór. Kot brytyjski czarny pręgowany będzie opisany jako „BRI n 22”. Kot brytyjski srebrzysty cętkowany opisany będzie jako „BRI ns 24.”
Kolor niebieski kotów umaszczenia himalajskiego (point) będącego rezultatem genu w rasie syjamskiej, jest inny niż w przypadku kotów białych niebieskookich.
Dlatego niebieskie oczy kotów o umaszczeniu typu himalajskiego mają odrębny kod. Kolor pomarańczowy większości persów i brytyjczyków jest również inny, niż żółty kolor oka kotów burmskich, dlatego ma on inny kod.
61 = oczy niebieskie
62 = oczy pomarańczowe
63 = oczy różnokolorowe
64 = oczy zielone
65 = kolor oczu kotów burmskich
66 = kolor oczu kotów tonkijskich
67 = kolor oczu kotów syjamskich
Charakter
Koty brytyjskie uchodzą za koty przyjazne i raczej spokojne. Z tego względu często poleca się je jako idealne zwierzęta do trzymania w mieszkaniu. To, czy życie w mieszkaniu będzie odpowiednie dla kota nie zależy jednak wyłącznie od cech rasy, ale też od charakteru mieszkania – każdy kot wymaga urozmaiconego otoczenia z dużą ilością możliwych miejsc do drapania, zabawy i chowania się, podobnie jak i zabawy z człowiekiem.
Koty z natury są drapieżnikami, toteż nawet tak spokojnie koty jak brytyjczyki, nadal mają w sobie instynkt łowcy – szybko nudzą się bez odpowiednich zabaw i wyzwań. Przy małej przestrzeni można łatwo „rozszerzyć” świat kota za pomocą tzw. „trzeciego wymiaru”. Najlepszym dla niego przykładem jest drapak – rozciąga się nie tylko horyzontalnie, ale i wzwyż. Koty chętnie się wspinają i uwielbiają obserwować otoczenie z góry.
Jeśli nie chcą Państwo decydować się na drapak sięgający sufitu, polecamy rozpatrzeć zatem przestawienie regatów tak, by stworzyć z nich dla kota tor wspinaczkowy.
Prawidłowe żywienie
Pełnowartościowy pokarm protein i niskim udziale roślinnych produktów ubocznych, to idealna podstawa żywieniowa dla takich kotów, jak brytyjskie. Dieta typowa dla danej rasy musi także uwzględniać specyficzne potrzeby każdego kota indywidualnie.
W celu zapobiegania chorobom serca oraz schorzeniom stawów, do karm dodawane są często zwiększone dawki tauryny i składniki odżywcze zawarte w chrząstkach, takie jak glukozamina. Z kolei składniki takie jak witamina B i olej z łososia wspierają pielęgnację futra.
Naturalnie, żywienie kota może być też celowo uzupełniane składnikami. Tauryna wpływa na połączenia nerwowe i reguluje rytm serca. Niemożliwe jest jej przedawkowanie, ponieważ w momencie pojawienia się nadwyżki zbędna ilość zostaje natychmiast wydalona z organizmu. Niedobór tej substancji może prowadzić natomiast do ślepoty, uszkodzeń systemu o dużej zawartości świeżego mięsa, zdrowych innymi immunologicznego oraz usztywnienia mięśnia sercowego. Zalecana dzienna dawka dla kota to od 100 do 200 mg. Z tego względu, wielu właścicieli kotów samodzielnie uzupełnia gotową karmę tauryną.
W utrzymaniu Iśniącej sierści pomocne są pełnowartościowe oleje. W sklepach branżowych dostępny jest na przykład olej z łososia w kapsułkach. Tak samo sprawa wygląda ze składnikami wspomagającymi stawy. Glukozamina dostępna jest w postaci proszku lub w postaci płynnej, do mieszania z karmą.
Szukasz kota z rodowodem?
Zadzwoń lub umów się na spotkanie.
Bądźmy w kontakcie przez telefon lub e-mail
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Telefon
(+48) 503 167 314
bonatice.koty@o2.pl